آموزش آنلاین اصول پایه عکاسی در ۸ گام

آموزگار: عباس مؤدب

فن آوری دیجیتال انقلاب عظیمی در ارتباط بین انسانها ایجاد کرده است. بسیاری را عقیده بر این است که این انقلاب دنیا را به دهکده کوچکی تبدیل کرده است. یکی از دستاوردهای این انقلاب دیجیتالی، تبدیل جایگاه تصویر در ارتباط بین انسانها از یک وسیله بیانی محدود به امکانی با سویه‌های متنوع است.

عکاسی گام به گام

امروز ما به جای بیان گفتاری آنچه مشاهده کرده ایم، با تلفن موبایل از موضوع عکس می‌گیریم و آن را برای دوستانمان ارسال می‌کنیم. گرفتن عکس و مشاهده آنچه که در آن گرفته شده، همزمان شده است، و دیگر نیازی نیست که چند روزی برای دیدن نتیجه صبر کنیم. برای ارسال آن هم در هر کجای دنیا باشیم و یک تلفن همراه مدرن در اختیار داشته باشیم، نیازی به پیدا کردن یک صندوق پست، و پاکت نامه و تمبر نداریم. امروز این جمله که یک عکس گویا تر از هزار نامه است از بدیهیات زندگی روزانه ماست.
امروز ما همگی می‌توانیم عکس بگیریم و این را مدیون فن آوری دیجیتال هستیم. اما اینکه همگی می‌توانبم عکس بگیریم به این معنی نیست که هر عکسی بگیریم، تفاوتی در اصل قضیه نمی‌کند. همان گونه که در نوشتن یک نامه انتخاب واژه‌ها و نحوه ساختن جمله در رساندن منظور گوینده مهم است، در گرفتن عکس نیز اینکه چه موضوعی برگزینیم و چگونه عکس بگیریم، از اهمیت ویژه ای بر خوردار است.
هدف از دوره آموزشی عکاسی گام به گام آشنا کردن شما با اصول اولیه عکاسی است تا با به کار گیری آنها عکس را آنچنان که منظورتان است بگیرید و عکس را تبدیل به ابزاری نافذ و گویا برای بیان منظور و بر قراری ارتباط کنید.

این دوره در هشت گام تنظیم شده است: با شرح مختصری از تاریخ عکاسی در جهان و ایران اولین گام را بر می‌دارد
و با تشریح دوربین هم چون ابزار و آموزش‌های لازم برای درک عکاسی به عنوان یک فن و پس از آن کار برد این فن برای بیان هنری ادامه می‌یابد. امید است که بتوانیم در پایان میزبان چند تن از عکاسان مطرح ایرانی باشیم تا از تجربه آنها بیاموزیم.

در پایان هر درس کار آموزان موضوع مشخصی را به عنوان مشق شب دریافت می‌کنند که در طول هفته کارهای خود را برای بر آورد ارسال می‌کنند. آموزش به شکل آنلاین است و هر درس یک ساعت زمان می‌برد.

این کلاس از تاریخ ۳ امرداد ۱۳۹۳ (۲۵ جولای) آغاز و به مدت ۸ جلسه ادامه دارد. مهلت ثبت‌نام برای این کلاس به پایان رسیده است.