Elli-Safari1الی صفری مستندساز هلندی ایرانی‌الاصل است و مستندهایش را با محوریت مسائل مرتبط با فلسفه، مذهب و جامعه می‌سازد.
الی صفری در مقام فیلمساز بیش از چهل سال سابقه کار دارد و در حوزه‌های کارگردانی، فیلم‌نامه‌نویسی، تهیه‌کنندگی، طراحی صحنه و مونتاژ فیلم فعالیت کرده است. او دستی بر قلم دارد و عکاسی نیز می‌کند. رشته تحصیلی صفری در دانشگاه فلسفه و مطالعات سینمایی و تلویزیونی بوده و در مستندهایش اغلب سعی می‌کند آموخته‌هایش در هر دو حوزه را با هم ترکیب کند.
او فعالیت‌هایش را در ایران و از زمان نوجوانی آغاز کرد و در مجله فردوسی با نام مستعار داستان‌های کوتاه منتشر می‌کرد. بعد از تحصیل در رشته روزنامه‌نگاری کار با دوربین سوپر هشت را تجربه کرد و سپس همراه با چند تن دیگر مشغول به فیلمسازی شد. این گروه انجمنی تشکیل دادند و نام آن را «سینمای آزاد» گذاشتند.
الی صفری ازسال ۱۳۵۱ وارد صنعت سینما و تلویزیون ایران شد و مشاغلی چون نویسندگی، دستیاری کارگردان، کارگردانی و تهیه کنندگی و طراحی لباس را آزمود. یکی از شناخته‌ترین آثاری که صفری در تهیه آن مشارکت داشت، سریال تلویزیونی «دایی جان ناپلئون» است.
او در سال‌های پیش از انقلاب به کار مستندسازی رو آورد و به سراغ معضلات اجتماعی چون فقر و زندگی در حلب‌آباد‌های ایران پرداخت. مستندهای الی صفری چه قبل و چه بعد از انقلاب اجازه پخش از تلویزیون ایران را نیافتند.
در سال ۱۳۵۹ الی صفری همراه با سه کارگردان دیگر «مرکز مطالعات سینمایی» را در تهران افتتاح کرد، مرکزی که صاحب بزرگ‌ترین آرشیو سینمایی درایران بود و در غیاب موزه سینما در سال‌های پس انقلاب، برای نسل جوان علاقه‌مند نقش آمورشی مهمی داشت و تنها منبع آن‌ها برای مطالعه سینمای جهان بود. جمهوری اسلامی بارها سعی کرد که «مرکز مطالعات سینمایی» را تعطیل کند و در پی این مشکلات، صفری در نهایت در سال ۱۳۶۹ تصمیم به جلای وطن گرفت و به هلند عزیمت کرد. صفری در هلند به تکمیل تحصیلات دانشگاهی خود پرداخت و از آن زمان تاکنون مشغول تهیه مستند است. مستندهای او تاکنون بارها از شبکه‌های مختلف هلند و دیگر شبکه‌های تلویزیونی نظیر بی‌بی‌سی فارسی پخش شده و در جشنواره‌های مختلفی چون برلین، رم و لندن به نمایش درامده است. از جمله شناخته‌شده‌ترین مستندهای صفری می‌توان به «رسانه عشق» اشاره کرد که برای او مدال شهروند افتخاری رم را به همراه داشت.